ADHD – co to znaczy?
Zespół nadpobudliwości ruchowej (ADHD – attention deficit hiperactivity disorder) jest zaburzeniem neurorozwojwym, którego objawami są nadruchliwość, impulsywność oraz zaburzenia koncentracji i uwagi. Obraz zaburzenia zmienia się wraz z wiekiem, a jego pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, prawie zawsze przed 5 rokiem życia, a często widoczne są nawet przed 2 rokiem życia.
Wraz z rozwojem dziecka zmniejsza się stopniowo nasilenie objawów oraz zmienia się charakter problemów jakich doświadcza dziecko z ADHD. W okresie przedszkolnym objawy są bardzo intensywne z dominującą nadruchliwością, natomiast w wieku szkolnym zwykle najbardziej uciążliwe stają się objawy związane z deficytem uwagi i koncentracji.
W zależności od przyjętych kryteriów problem ten dotyczy od 1% do nawet 8% populacji dzieci i częściej występuje u chłopców.
ADHD nie ustępuje wraz z wiekiem i szacuje się, że dotyczy od 2 do 5% populacji osób dorosłych.
Objawy u osób dorosłych zazwyczaj pojawiały się już w dzieciństwie, jednak często nie zostały prawidłowo zdiagnozowane, a oni sami byli określani jako „mający nadmiar energii, niegrzeczni lub źle wychowani”.
ADHD charakteryzuje się objawami z trzech grup. Należą do nich deficyt uwagi, nadruchliwość, impulsywność.
Kiedy powinniśmy podejrzewać ADHD?
Osoby z ADHD (zarówno dorośli, jak i dzieci):
Jak wygląda diagnoza psychologiczna ADHD?
Diagnozę przeprowadza doświadczony psycholog – diagnosta kliniczny.
Podczas diagnozy psychologicznej zostaje zebrany dokładny wywiad dotyczący funkcjonowania Pacjenta obecnie i na wcześniejszych etapach życia. Kolejnym etapem jest diagnoza w oparciu o specjalistyczną baterię testów. W naszej Poradni wykorzystujemy do tego celu tylko i wyłącznie nowoczesne, profesjonalne, wystandaryzowane i najbardziej rzetelne narzędzia, które charakteryzują się dużą precyzją oraz skutecznością diagnostyczną i są stosowane na całym świecie.
Poradnia PSYCHE jest jedynym ośrodkiem w Aglomeracji Wałbrzyskiej, który prowadzi kompleksową diagnostykę ADHD zgodnie ze światowymi standardami i w oparciu o najdoskonalsze narzędzia takie jak m.in. test MOXO. W naszej poradni znajdziesz wszystkich specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, terapeuta SI).
W procesie diagnozy ADHD korzystamy m.in. z testu neuropsychologicznego MOXO, testu DIVA-5, kwestionariusza CONNERS oraz innych narzędzi dostosowanych do trudności i wieku danego Pacjenta. Zebrane wyniki zostają następnie opracowane przez psychologa i przekazane następnie Pacjentowi lub jego opiekunowi prawnemu w formie pisemnej.
Jak leczyć ADHD?
Po przeprowadzeniu badania psychologicznego i potwierdzeniu u Pacjenta zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom zapewniamy stałą opiekę lekarza. W trakcie konsultacji psychiatrycznej omawiane są trudności z jakimi boryka się Pacjent, najbardziej uciążliwe symptomy i ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Na tej podstawie dobierane są leki, tak aby były jak najbardziej dostosowane do indywidualnych trudności.
Rekomendacje dotyczące leczenia różnią się w zależności od wieku i objawów mających główny wpływ na funkcjonowanie danej osoby. Zgodnie z wytycznymi American Pediatric Society w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym główną rolę odgrywają oddziaływania terapeutyczne, jednak jeśli oddziaływania te nie przynoszą zadowalających wyników, a zaburzenie funkcjonowania dziecka jest w znacznym stopniu zaburzone, należy rozważyć wprowadzenie leczenia farmakologicznego. W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz nastolatków rekomendowane jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego i oddziaływań terapeutycznych, w których ważną rolę odgrywają oddziaływania na terenie szkoły.
Wdrożenie skutecznego leczenia jest możliwe także w wieku dorosłym i przynosi bardzo dobre efekty. Zlecane jest łącznie leczenia farmakologicznego i oddziaływań terapeutycznych, ze szczególnym wskazaniem na psychoterapię behawioralno-poznawczą.